HARJUTUS 1 - püüan luua korda ja süsteemi oma elu põhimõtetes, maailmavaates, ellusuhtumises

 

Nüüd olen valmis, et küsida endalt - kas minu elu elamisel on ka suund? Ja kas seda suunda võin ka ise juhtida?  Või elu ikka juhib mind? Kuidas ja mis suunas võiksin oma eluratast ise liikuma panna? Ja seda suunda ka vajadusel muuta.

Mis on minu elu suuna allikaks? Mõõduks? Lähtepunktiks....? Ja kui palju on minus jõudu seda suunda ise leida ja seda kurssi püsivalt hoida?

Minu pädevusel/kompetentsusel on kolm osa, nagu taburetil on kolm jalga, ja istuda sellel taburetil saab ikka siis, kui need kolm jalga (minu teadmised, oskused ja mina-areng) on enamvähem ühepikkused. Teadmisi on lihtne saada ja omandada, oskusi peab aga harjutama pikka aega..... suhtumisi ja hoiakuid ja vaatenurka elule saab aga muuta vaid suure jõuga..... ja treenides/harjutades

Püüan ise sõnastada oma elu põhimõtted, hoiakud, suuna, mõõdu.....

Näiteks üks samm ühe nädala jooksul....  

1.NÄDAL

  • ​TERVES KEHAS TERVE VAIM. Järgin terveid eluviise (uni, toitumine, liikumine, hügieen) ja kontrollin/hoidun oma sisemaailmas osavõtmatusest, sõltuvusest, ohjeldamatusest. Mis ja kas on minus osavõtmatus? Sõltuvus? Ohjeldamatus?  Mil määral need minu puhul avalduvad. Terve keha on arusaadav, aga sõnastan enese jaoks, mida tähendab terve vaim?

2.NÄDAL

  • KÕIK ALGAB MINUST. Aga mina ei ole maailma naba. Olen osa ühest suurest tervikust enda ümber. Teen esimese sammu, et luua suhteid ja neid säilitada. Rahulolematu olen kõigepealt enda vastu, alles siis teiste vastu. Püüan esimesena järele anda, leppida. Teha ise midagi, mis viib mind minu ümbrusega kooskõlla ja harmooniasse. Mitte ei oota seda teistelt. Ise alustada midagi, ise teha konkreetseid samme. Mitte viriseda. Mitte oodata kogu aeg teistelt midagi.

​3.NÄDAL

  • PÖÖRAN TÄHELEPANU OMA MÕTETELE JA TUNDMUSTELE. MINU HEAD MÕTTED JA POSITIIVSED TUNDED ON SAMA REAALSED JA OLULISED KUI MINU TEOD. Mõtlemiseks ja oma meeleolude jälgimiseks/kontrollimiseks leian aega. Et elust "kõrvale astuda" ja oma mõtteid kujundada. Ma ei upu oma valu sisse. Ma ei upu ka oma rõõmu sisse.  Hoian distantsi oma mõtetega ja tundmustega. Minu sisemaailm on sama tegelik kui maailm minu ümber. 

​​4.NÄDAL

  • MINUS ELAV MINA ON TÕELISEM KUI VÄLISELT AVALDUV MINA. Kalevipojas on üks tegelane siil, kes õpetab Kalevipoega -"Serviti! Serviti! " Muinasjutus Vaeslaps ja talutüdruk on üks hiireke, kes annab tarka nõu - "Üksiti! Üksiti, õeke!" Otsin, õpin leidma ja usaldama oma sisemist häält. Kahestun teadlikult iseendas teatud konkreetsetes elusituatsioonides ja probleemide lahendamisel. Olen teadlik, et kahestumise tagajärjel võib tekkida minus sisemine konflikt, dilemma - keda kuulata? Mis on "rohkem" tegelikult? Ja siis.......mingil hetkel pean astuma samme, mis ei pruugi enam olla kooskõlas minu ümbrusega. Mis võivad olla ümbruse/suhete jaoks isegi dekonstruktiivsed.  Ometigi tuleb need sammud mul astuda. Miks? Sest minus elav mina on tõelisem kui väline mina. Usaldan oma sisemist häält. 

​​5.NÄDAL

  • SEON ENNAST PÄRIS ELUGA. Suudan siduda, tahan siduda end "päris"eluga. Armastan elu enda ümber. Mitte ei põgene  oma elu eest virtuaalmaailmadesse, näivmaailmadesse, internetiavarustesse. Aga mis on "päris elu"? Eelkõige loodus ja inimsuhted. Aastaajad. Puhas õhk ja vesi. Tuul ja päike. Loomad ja lilled ja kasvamine. Kogukonnad. Sünergia inimeste vahel. Suutlikkus ja tahe  armastada elu läbi oma tegemiste. See kõik ei ole praegusel ajal enam iseenesest nagu kunagi oli. See kõik ei ole enam paratamatus. See kõik on tänapäeval teadlik otsustamine, vaba valik ja pingutus. Valikud eeldavad otsuseid ja iga otsus on jõud, mis nõuab ka püsivust.

6.NÄDAL

  • SUUDAN TUNDA TÄNU. SUUDAN OLLA TÄNULIK. OLEN TÄNULIK. Rõõm ja tänu on omavahel seotud. Elurõõm ja tänulikkus selle rõõmu eest kuuluvad kokku. Mis olid minu tänase päeva rõõmud? Märkasin ma neid? Oskan ja tahan ma olla ka tänulik selle eest? Tänutunne muudab mu tasasemaks ja vastuvõtlikumaks.

​7.NÄDAL

  • Liidan tervikuks 6 eelmisel nädalal õpitud elu põhimõtted, suhtumised hoiakud